Pentagram to znak większości z nas kojarzący się z magią, bo to jeden z najczęściej wykorzystywanych i najlepiej rozpoznawanych symboli stosowanych w kulturach związanych z magią. To bardzo popularny znak, mający swoje szczególne znaczenie. Po dziś dzień utożsamiany jest z pewnego rodzaju ochroną, ponieważ w wielu kulturach właśnie taką spełniał funkcję. W magicznych rytuałach pentagram zwykle przedstawiany był jako okrągły, gliniany dysk, aczkolwiek wykonywano go również z wosku czy srebra. W wierzeniach o czarownicach pentagram z kolei oznaczał przynależność do innego świata i oczywiście ochronę przed innymi. Symbol ten aktualnie najczęściej wykorzystywany jest we wszelkiego rodzaju materiałach poświęconych ezoteryce, mocom magicznym. Niektórzy noszą ten symbol w postaci np. bransoletki, ponieważ wierzą, że chroni przed „złym okiem’.
Czym jest pentagram?
Pentagram to inaczej tzw. pięcioramienna gwiazda żywiołów, która wpisana jest w strukturę kontemplacji z czakrami. Magia nie istnieje, dopóki nie opanuje się mocy pięciu żywiołów. W dawnych czasach mocno wierzono (i w niektórych kulturach nadal tak jest) w moce magiczne, a np. magów poznawano po ich umiejętnościach np. sprowadzania suszy, deszczu, huraganu czy powodzi. Jeżeli im się to udawało, to uznawano, że posiadają magiczne moce wpływania na stan żywiołów w przyrodzie.
Doskonały talizman
Pięcioramienna gwiazda lub po prostu pentagram uznawany jest za jeden z najsilniejszych i najtrwalszych symboli w historii. Symbol ten był bardzo ważny dla prawie każdej starożytnej kultury, stąd też znajdziemy go w historii Majów w Ameryce Łacińskiej, jak i kulturach związanych z Indiami, Chinami, Grecją i Egiptem. Co więcej, nawet święte pisma, które zapisywane były w języku hebrajskim, są niezwykle bogate w różnego rodzaju odniesienia do pentagramów.
Według historii pierwsze pentagramy pochodzą z jaskiń z epoki kamienia. Według Pitagorasa pentagram symbolizuje liczbę pięć, z kolei pięć to liczba człowieka, co ma odniesienie do podziału ciała i starożytnego greckiego podziału duszy. I właśnie według Pitagorasa, każdy z pięciu punktów pentagramu (ramion pentagramu), reprezentuje jeden z pięciu elementów, które tworzą człowieka, czyli powszechnie znane nam powiązania z ogniem, wodą, powietrzem, ziemią i psychiką. Według greckich magów pentagram to też mikrokosmos ludzkiego ciała, który w wielu magicznych rytuałach wykorzystywany był do tworzenia stanu bliskości z Bogiem.
Pentagram a chrześcijaństwo
Choć pentagram najczęściej kojarzony jest z magią i mocami nadprzyrodzonymi, to mimo wszystko, wciąż w historii istnieje wiele śladów wskazujących na powiązanie między pentagramem a chrześcijaństwem. Co ciekawe, to właśnie ten znak poza krzyżem, stanowił jeden z ważniejszych elementów zdobiących biżuterię i amulety pierwszych chrześcijan. Pentagram był łączony z pięcioma ranami Chrystusa. Z kolei ze względu na fakt, że może być on narysowany jednym ciągłym ruchem pióra, to traktowano go jako Alfę i Omegę, czyli powszechnie znany symbol nieskończoności.
W wielu kulturach do dziś jest to symbol, któremu przypisuje się wiele znaczeń: jest symbolem prawdy, kompletności i ochrony, a także symbolem ludzkości, który jest bardzo mocno związany z chrześcijańskim kultem Bogini Matki.
Znak ochronny
Pentagram uznawany jest również za symbol ochrony, ponieważ podczas magicznych rytuałów i innego typu okultystycznych obrzędów, miał on za zadanie ochraniać maga lub inne osoby, który odprawiały rytuały.