W czasach przedchrześcijańskich, zanim zaczęto świętować Boże Narodzenie, obchodzone było święto Yule – germańskie święto związane z przesileniem zimowym. Warto na zakończenie kolejnego roku zastanowić się nad sobą, swoim życie i dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej wykorzystać energię związaną z przesileniem zimowym.
Czym było germańskie święto Yule w czasach starożytnych?
Najdłuższa noc w roku w czasach pogańskich była powodem do hucznego świętowania połączonego z sabatem (dzisiaj wiadomo, że ma ona miejsce 21-22 grudnia, choć pierwotnie Yule obchodzono ok. 12 stycznia). Symbolika tego dnia bardzo oddziaływała na wyobraźnię – ciemność kumulowała się, by następnie kolejne dni mogły stawać się coraz krótsze.
Dla ludów germańskich był to czas ucztowania, ale i czas związany z obrzędami o charakterze religijnym. Obchody przebiegały różnie w różnych okresach i regionach. Ważną tradycją było składanie co dziesięć lat ofiar z niewolników w Uppsali. W niektórych regionach Skandynawii tradycje przetrwały aż do końca średniowiecza. Chrześcijańscy misjonarze, którzy ewangelizowali ludy pogańskie na północy Europy, postanowili zachować pewne elementy związane ze świętem Yule, aby możliwe było łatwiejsze przyjęcie wiary w jednego Boga i Jezusa Chrystusa. Z tego właśnie powodu w zbliżonym okresie obchodzimy święta Bożego Narodzenia, a w tradycji zachował się zwyczaj ozdabiania mieszkań ostrokrzewem i jemiołą.
Przesilenie zimowe – jak najlepiej wykorzystać jego energię?
W powszechnej świadomości wiedza na temat święta Yule jest bardzo niewielka. Kojarzy się ono przede wszystkim z ciekawostkami i barbarzyńskimi obrzędami. Tymczasem dzień przesilenia zimowego pozostaje dniem pełnym magii. Współcześnie religia Wicca naucza, w jaki sposób można tę magię dostrzec i wykorzystać w swoim życiu. W religii Wicca przesilenie zimowe jest przede wszystkim dniem zwycięstwa Wielkiej Bogini Matki symbolizującej życie nad Rogatym Bogiem symbolizującym śmierć.
Jednym z najbardziej znanych rytuałów związanych ze świętem Yule jest dekorowanie wiecznie zielonego drzewka, które symbolizowało trwające życie. Było ono ozdabiane orzechami, jabłkami i innymi słodkościami. Ta tradycja przeniknęła do chrześcijaństwa – znamy ją dzisiaj jako ubieranie choinki.
W tradycji Wicca bardzo ważną rolę odgrywają również wszelkie rytuały, związane z magią żywego ognia. Jeśli posiadasz w domu kominek, wystarczy, że w tę magiczną noc rozpalisz w nim ogień – stanie się to rytuałem, mającym rozproszyć ciemności i wzniecić światłość. Rytuały z wykorzystaniem świeczek pomogą Ci otoczyć opieką Twoich bliskich. Obrzędy i tradycje związane z przesileniem zimowym, które możesz wykorzystać, wiążą się z siłami natury i przyrodą.
Szczęśliwego Przesilenia!