Yule. Jakie rytuały warto odprawić w to święto?

Yule to wielkie wydarzenie świętego cyklu rocznego. Dlatego pradawną tradycją jest odprawianie rytuałów świątecznych. Nowe Słońce wyłania się z głębin kosmicznej jaskini i przynosi pokój, radość i obfitość. To jest początek Nowego Roku, kiedy zaczyna się wzrost dnia, a ciemna pora doby maleje. Domy na święto są zdobione roślinami zimozielonymi: ostrokrzew, bluszcz, jemioła. Te rośliny symbolizują życie wieczne. Oczywiście to święto nie obejdzie się bez zielonej choinki! Ponieważ zieleń nigdy nie opuszcza gałęzi tych roślin, uważa się, że mają władzę nad śmiercią. Rośliny te mają moc pokonania demonów zimy, a także moc przyciągania zbliżającego się Słońca.

Rytuały na Yule

Rytuał Oczyszczenia

Yule to dobry czas na pozbycie się rzeczy, które nie są potrzebne lub nie są używane. Warto przeprowadzić ten rytuał, aby oczyścić swoją przestrzeń fizyczną na kilka dni przed Yule. Wszystkie pokoje i szafy są sprzątane. Czyścimy dywany, dokładnie sprzątamy pod meblami i za meblami. Jest to również sposób na pozbycie się negatywnej energii z domu. Po sprzątaniu warto okadzić mieszkanie szałwią, albo innym kadzidłem, które lubimy. Zaczynamy od drzwi wejściowych mieszkania i przechodzimy przez każdy pokój wzdłuż ścian. W domu warto zrobić to na każdym piętrze. Do wieczora 20 grudnia kończymy przygotowania do święta, sprzątanie i ozdabianie domu, a także przygotowujemy wiele pysznych potraw. Myjemy się, aby oczyścić swoje ciała przed tak ważnym wydarzeniem.

Ołtarz Yule

Do odprawiania rytuałów Yule, możemy urządzić ołtarz. Pomoże to stworzyć świąteczną atmosferę i przyciągnie więcej energii podczas rytuałów. Jeśli mamy choinkę, ustawmy ją w pobliżu północnej strony ołtarza. Jeśli to możliwe, przykryjmy ołtarz białym obrusem. Głównym atrybutem święta jest wieniec Yule. Robimy go ze świerkowych gałęzi w kształcie koła. Jest to symbol tego, że wszystko na świecie ma charakter cykliczny: śmierć i narodziny. Na środku wieńca stawiamy czerwoną świecę z naturalnego wosku, która będzie paliła się od zmierzchu 21 grudnia do świtu 22 grudnia. Świeca jest nacierana olejkami eterycznymi roślin, które mają męską energię i siłę. Imbir – wielka męska moc, energia, pasja. Rozmaryn – oczyszczenie, odwaga, przyciąganie pieniędzy. Jałowiec – potężna obrona przed wszystkimi negatywnymi energiami, w tym ciemną magią.

Rytuał Odrodzenia

Na ołtarzu składamy specjalne ofiary, dary dla rodzącej Bogini-Matki i dla Boga-Słońca, który ponownie przychodzi na świat. Kładziemy najlepsze ciasto i stawiamy dwa kielichy z napojem świątecznym. Najpopularniejsze napoje świąteczne to grzane czerwone wino z przyprawami lub pitny miód z imbirem.

Najstarsza kobieta o zmierzchu 21 grudnia  zapala świecę i odmawia modlitwę:

„Rozpalam ogień na twoją cześć, o Bogini-Matko,

Tworzysz życie ze śmierci i ciepło z zimna!

Rozpalam ogień na twoją cześć, Królu-Słońce!

Wróć o świcie, by oświetlić mi drogę. ”

Świeca pali się przez całą noc, najlepiej do wschodu słońca i ma całkowicie się spalić.

Noc świąteczna zawsze zaczyna się od wspaniałej i wesołej uczty. Bardzo ważne jest, aby nakryć bogaty i obfity stół, a także ucztować do sytości różnymi smakołykami. To jest gwarancja tego, że cały następny rok będzie równie sycący, bogaty i obfity. Nawet zwierzęta domowe otrzymują więcej jedzenia niż zwykle.

Chcesz wiedzieć więcej o Yule? Koniecznie zobacz tę książkę Susan Pesznecker.

Dodaj komentarz