Samhain to szczególne święto, które pochodzi z wierzeń celtyckich. Jego nazwa oznacza po prostu „koniec lata” i ma ono związek z zakończeniem lata. Współcześnie jest ono obchodzone 31 października/ 1 listopada. Właśnie ze święta Samhain wywodzi się tradycja związana z Halloween.
Święto Samhain – rys historyczny
Samhain było niegdyś najważniejszym świętem dla Celtów. Podczas jego trwania, czcili oni duchy przodków. Sama nazwa wywodzi się ze staroceltyckiego języka. Jednak zależnie od regionu, święto było trochę inaczej nazywane. Przełom października i listopada był szczególnym momentem dla Celtów. Wtedy to kończyły się żniwa, sprowadzało się bydło z pastwisk i prowadziło ubój. Ponadto był to koniec roku kalendarzowego. Wigilia Samhain zwiastowała też nadejście zimy; dni stawały się krótsze, noce dłuższa, było coraz zimniej.
W święto czczono i zapraszano do siebie jedynie duchy przodków i bliskich osób, natomiast złe duchy obcych odstraszano.
Obrzędy Samhain
Podczas trwania święta odbywały się różne obrzędy. Celtowie wierzyli, że w Samhain otwierają się wrota świata zmarłych i wychodzą z niego duchy, aby móc żyć wśród ludzi przez kolejny rok. Zgodnie z tradycją, najpierw rozpalało się ogniska i rzucano w nie kości oraz różne resztki. Następnie, kiedy zapadła noc, wszystko należało dokładnie zagasić, aby domy wyglądały na puste i opuszczone. Dzięki temu duchy nie mogły trafić do mieszkań.
Inną tradycją, było odprawie guseł, zostawiano także przed domami jedzenie, aby duchy nie błądziły po okolicy. Ważne, było także to, aby w domu pozostawić pootwierane wszystkie drzwi, przez które osoby zmarłe przechodził, gdy żyły. Wierzono, że ich zamknięcie rozgniewałoby duchy. Sięgano także po wodę święconą, aby pokropić nią zarówno różne przestrzenie, jak i ludzi, w celu ochrony przed nieproszonym wtargnięciem duchów.
Kolejnym obrzędem, który kultywowano było, palenie ognisk dla przywołania tych dobrych duchów, których oczekiwano. Wokół palenisk odbywały się różne tańce śmierci. Różne przekazy świadczą też o tym, że w ten dzień i noc chętnie sięgano po alkohol. Popularne były też wróżby, które dokonywały czarownice.
Legendy związane ze świętem Samhain
Nie ostało się, zbyt wiele opisów ofiar i rytuałów związanych z tym świętem, jednak z powodzeniem można odnaleźć wiele legend. Zgodnie z ich treścią, ofiary były składane bóstwu Cromm Cruaich. Przyjmowało ono wszystkich pierworodnych, a także co trzeciego syna. Ponadto domostwo wodza było podpalane, a jego zabijano symbolicznie, aby mógł się odrodzić wraz z nowym rokiem. Jedna z legend opowiada historię króla Muircertach, którego spotkał właśnie taki los.
Samhain a Halloween
Wraz z upływem czasu, święto Samhain powoli zaczęło zanikać. Przyczyniło się do tego chrześcijaństwo, w momencie, kiedy to w 835 roku uroczystość Wszystkich Świętych została przeniesiona z wiosny na 1 listopada. Kościół sprzeciwił się obchodzeniu Samhain. Został też wprowadzony Dzień Zaduszny. Dzień poprzedzający święto Wszystkich Świętych został nazwany Wigilią Wszystkich Świętych i wtedy to modlono się za zmarłych. Jednak z czasem w Irlandii zaczęto wracać do zwyczajów pogańskich. W XVIII wieku narodził się Halloween, który z czasem został spopularyzowany także za granicą. Podobnie jak w przypadku Samhain, w trakcie Halloween przywołuje się duchy, pali ogniska i organizuje różne rytuały oraz imprezy, bardzo często bogato zakrapiane alkoholem. Jednak sam charakter święta ma bardzo niewiele wspólnego z dawnymi celtyckimi obrządkami.
Widzialam te palace sie ogniska w Irlandii w Halloween, ale nie wiedzialam do konca dlaczego to robili.
„Sięgano także po wodę święconą, aby pokropić nią zarówno różne przestrzenie, jak i ludzi, w celu ochrony przed nieproszonym wtargnięciem duchów.”
Poważnie ??? wodę święconą???