Krzyż egipski, znany również jako Ankh, był pierwotnie egipskim hieroglifem używanym do przedstawienia słowa „życie”. Ankh był umieszczany na ustach zmarłych królów, symbolizując wieczny oddech w życiu po śmierci. Jak to zwykle bywa w przypadku wielu symboli pochodzenia religijnego lub duchowego, nie ma dla nich jednego znaczenia. Na przestrzeni dziejów Ankh i jego odmiany były używane przez różne kultury i religie, które nadawały mu różne znaczenia.
Skąd pochodzi Ankh?
Symbol Ankh wywodzi się ze starożytnego Egiptu. Wczesne przykłady wykorzystania znaku pochodzą z trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. W starożytnym egipskim piśmie hieroglificznym ankh był znakiem tryliteralnym, reprezentującym sekwencję trzech dźwięków spółgłoskowych, których kombinacja jest tłumaczona jako „klucz życia”.
Ankh był jednym z najczęstszych motywów dekoracyjnych w starożytnym Egipcie i był wykorzystywany również przez sąsiednie kultury. Chrześcijanie koptyjscy zaadaptowali i w nieco zmienionej wersji wykorzystali jako wariant krzyża chrześcijańskiego. Od końca XX wieku Ankh ponownie stał się symbolem afrykańskiej tożsamości kulturowej, neopogańskich systemów wiary i subkultury gotyckiej.
Wielu badaczy uważa, że fizyczna forma znaku była plecionką utworzoną z elastycznego materiału, takiego jak tkanina lub trzcina, ponieważ wczesne wersje Ankh przedstawiają dolną belkę krzyża jako dwie odrębne długości elastycznego materiału, które wydają się odpowiadać dwóm końcówkom węzła.
Znaczenie symbolu
Wśród Egipcjan krzyż Ankh był głównie symbolem życia lub nieśmiertelności. W tym sensie miał on również pewien związek ze śmiercią i obrzędami z nią związanymi. Symbol Ankh był również interpretowany jako symbol równowagi między przeciwstawnymi siłami, na przykład między męskością i kobiecością. Może też reprezentować radość, energię i płodność. Jedna z interpretacji znaczenia tego symbolu odnosi się do harmonii seksualnej, a więc do płodności i życia. Pozwala to zrozumieć ten symbol nie tylko jako symbol obecnego życia, ale także jako symbol bytu pozagrobowego. Istnieje jeszcze jedna teoria, która wiąże dolną część krzyża, z męskimi atrybutami płciowymi, natomiast górną część, czyli pewnego rodzaju uchwyt krzyża jest symbolem macicy lub łona kobiety. Według tej tezy Ankh symbolizuje pojednanie przeciwieństw, jedność obu płci, a przede wszystkim reprodukcję, a więc cykl życia. Krzyż może również reprezentować zapał, radość życia i energię.
Klucz życia Ten otwiera również drzwi do świata umarłych i przenika ukryty sens wieczności. W ceremoniach pogrzebowych krzyż Ankh był swego rodzaju kluczem do zaświatów. Symbol można również postrzegać jako magiczną więź, która łączy wszystkie rzeczy w węźle centrum i pozwala im pozostać zjednoczonymi. Jest to wtedy tak zwany węzeł Izydy, pojęcie ponownego połączenia. Izyda, jako druga z trzech głównych postaci egipskiego panteonu jest boską mediatorką, boginią miłości i życia. Bogini podobnie jak człowiek ma dostęp do wyższej wiedzy poprzez rozwijanie swojej woli, starając się zjednoczyć ze swoją wewnętrzną istotą w której mieszka świadomość własnej nieśmiertelności.
Działanie amuletu Ankh
Uważa się, że talizman Ankh (zobacz >>) ma magiczne i podtrzymujące życie moce. Amulet z krzyżem egipskim jest używany przez tych, którzy wierzą w magiczne i tajemne nauki Egiptu. Talizman reprezentuje i wspomaga regenerację, odnowę oraz równowagę energii żeńskiej i męskiej, którą w sobie nosimy. Symbol idealnie nadaje się do noszenia jako amulet dzięki swojej naturalnej pętli.
Zobacz także: