Runy celtyckie i ich znaczenie

Runy celtyckie i ich znaczenie

Znasz runy celtyckie i ich znaczenie? Jeśli kochasz drzewa i Matkę Naturę, musisz się z nimi zapoznać. Drzewa stoją przez setki, a czasem tysiące lat, obserwując wszystko, co przemija i pamiętając wszystko, co było. Ich ogromna długość życia jest niezwykła, co czyni ich strażnikami mądrości i wspaniałymi nauczycielami. Spacer po lesie sprawia, że większość ludzi czuje się żywa, (ponownie) połączona z naturą, a stanie przez kilka minut przy drzewie w parku również jest przyjemne i uspokaja uprzemysłowioną duszę.

Runy celtyckie, czyli oghamy, ewoluowały w system wróżbiarstwa, który jest niezwykle inspirujący, oferując doskonałe wskazówki na przyszłość i pradawną mądrość. Symbole ogham można również wykonać w amuletach lub wyrzeźbić na świecach, aby uzyskać delikatną i skuteczną magię świec.

Jak wyglądają runy celtyckie?

Tradycyjnie istniało dwadzieścia symboli ogamskich, tworzyły alfabet drzewa, którego można używać jako wyroczni. Inną nazwą ogham jest alfabet B-L-N. Każdej z liter ogamskich nadano nazwę w języku staroirlandzkim z odpowiednią literą początkową, a pierwsze trzy to: B, L i N. Runy celtyckie są również często nazywane celtyckim alfabetem drzewa. Litery alfabetu związane z drzewami mogą być używane do wzmocnienia naszego życia, jako uzdrawiające amulety i przedmioty mocy.

Talia na bazie run celtyckich składa się z dwudziestu pięciu kart, które reprezentują drzewo lub zarośla, a każda karta ma szczególne znaczenie, energię i przesłanie. Potrzebujesz siły? W takim razie Dąb powinien zostać Twoim mentorem, ponieważ może przynieść Ci wielką mądrość i moc. Odwiedzając drzewo lub po prostu wykorzystać literą ogham. Możesz narysować runę na kawałku papieru lub wyryć ją na korze, aby stworzyć amulet, a następnie umieścić go pod poduszką lub stwórz ją na ziemi, co jest przepełnione magią i wzmocnieniem.

Historia run celtyckich

Powszechnie uważa się, że najwcześniejsze inskrypcje w ogham pochodzą z około IV wieku naszej ery, chodź istnieją mocne poszlaki że alfabet powstał już w I wieku p.n.e. Pismo zwykle było używane na kamiennych inskrypcjach i prawdopodobnie na drewnianych tablicach, które nie zachowały się do współczesności.

Według legendy z XI wieku ogham powstał wkrótce po upadku wieży Babel wraz z językiem gaelickim przez legendarnego scytyjskiego króla – Feniusa Farsa. Według podania, Fenius wyruszył ze Scytii ze świtą złożoną z 72 uczonych. Przybyli na równinę Shinar, aby uczyć się pomieszanych języków w wieży Nimroda (Wieża Babel). , Fenius wysłał swoich uczonych, aby zbadali wieże, i pozostali w niej. Po dziesięciu latach badania zostały zakończone. Z pomieszanych języków Fenius stworzył Bérla tóbaide, „wybrany język” i nazwał go Goidelic.

Inne podanie głosi, że runy zostały stworzone przez druida Ogmę, który będąc wybitnym poetą i mówcą stworzył ogham jako język przeznaczony dla mędrców. Pierwszą wiadomością napisaną w języku ogham ostrzeżenie wyryte na brzozie, skierowane do Luga – wroga Ogmy. Wiadomość brzmiała: „twoja żona zostanie zabrana siedem razy w inny świat, chyba że brzoza ją ochroni”.


Runy nordyckie i ich znaczenie. Poznaj ich historię i prawdziwą moc

Runy dawniej i dziś


Dodaj komentarz