„Magija współczesna. Dwanaście lekcji wysokiej sztuki magicznej” – recenzja

"Magija współczesna. Dwanaście lekcji wysokiej sztuki magicznej" - recenzja

„Magija współczesna. Dwanaście lekcji wysokiej sztuki magicznej” od ponad dwudziestu lat cieszy się niesłabnącą popularnością pośród chcących się nauczyć wymagającej, magicznej sztuki. Donald Kraig w swojej książce, co jest raczej rzadkością, w wyczerpujący i merytoryczny sposób koncentruje się na magii ceremonialnej. Do tej pory na rynku wydawniczym nie ukazał się jeszcze żaden tytuł, który mógłby się równać „Magija współczesna. Dwanaście lekcji wysokiej sztuki magicznej”. Budzi ona zainteresowanie odbiorców z całego świata.

Przejrzysty układ podręcznika

Donald Kraig podzielił swój podręcznik okultyzmu na dwanaście lekcji. Ten przejrzysty podział jest niezwykle poręczny dla odbiorcy. Karty „Magiji współczesnej. Dwanaście lekcji wysokiej sztuki magicznej” zawierają zarówno historię, teorię, ale przede wszystkim: dokładnie omówione praktyczne porady, jak przeprowadzić samodzielnie każdą z praktyk oraz rytuałów.

Wszechstronność rytuałów

Celem Donalda Kraiga było uczynienie z każdego chętnego maga ceremoniału dzięki „Magiji współczesnej. Dwanaście lekcji wysokiej sztuki magicznej”. Jak wskazują opracowania krytyczne książki, Kraig odnosi się głównie do zachodnich praktyk i to w nich osadza swoją książkę, ale oczywiście się do nich nie ogranicza. Współczesna magia wymaga także uwzględnienia wschodnich wpływów. Stąd zapewne zawarte w książce odwołania choćby do Kabały czy medytacji.

„Magija współczesna. Dwanaście lekcji wysokiej sztuki magicznej” wzbogacona została także wartościowymi ilustracjami oraz opisem własnych magicznych praktyk Kraiga.

 

Magija współczesna. Dwanaście lekcji wysokiej sztuki magicznej

Zobacz na CzarMary.pl »

Książka nie dla każdego?

Bez wątpienia „Magija współczesna. Dwanaście lekcji wysokiej sztuki magicznej” nie jest książką dla każdego czytelnika. Nie ma też w tym nic złego. Niektórzy z nas ezoteryką interesują się od zawsze i stale obecna jest ona w ich życiu w postaci wielu praktyk. Inni z kolei stawiają dopiero swoje pierwsze kroki na tej tajemniczej i wymagającej ścieżce. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby to właśnie te obie grupy sięgnęły po książkę Donalda Michaela Kraiga „Magija współczesna. Dwanaście lekcji wysokiej sztuki magicznej”. Pod żadnym pozorem nie powinni sięgać po nią ludzie wątpiący w istnienie praktyk ezoterycznych, a tym bardziej osoby kpiące z tej sfery życia. Tym odbiorcom książka może przynieść więcej strat, jeżeli zawarte w niej praktyki zaczniemy traktować jedynie jako źródło rozrywki. Należy zaakceptować, że każdy z nas ma swój własny sposób osiągania poczucia życiowego bezpieczeństwa oraz spełnienia, a nie dla każdego musi okazać się nim akurat ezoteryka.

Podręcznik „magii i czarodziejstwa”? Nic podobnego!

„Magija współczesna. Dwanaście lekcji wysokiej sztuki magicznej” liczy sobie ponad sześćset stron. Oczywiste zatem, że nie jest ona materiałem na jednorazową lekturę. To raczej rodzaj podręcznika. Nie ma w sobie jednak nic z wyobrażeń, do jakich przyzwyczaiła nas kultura popularna. Tytuł podzielony jest na części, a więc lekcje. Dotyczą one zmiany sposobu patrzenia na świat. Forma podręcznika okultyzmy połączona jest z narracją poradnikową, która pomaga odbiorcy w praktykach różnego typu. Dzięki  „Magiji współczesnej. Dwanaście lekcji wysokiej sztuki magicznej” każdy adept tej trudnej sztuki zyskać może nową perspektywę postrzegania otaczającej go rzeczywistości. Dowie się także, czym jest choćby energia i jak z nią pracować.  Nauka ta będzie wymagała dużego zaangażowania. Nauki Donalda Kraiga należy wcielać w życie według jego własnych zaleceń, a więc metodą krok po kroku.  Oczywiście podręcznik pozostawia także możliwość całkowicie niezależnego podejścia do przedstawianych praktyk, co jest jego niewątpliwą zaletą. Mocną stroną wznowienia jest także oszczędna, ale estetyczna i dobrze oddająca treść „Magiji współczesnej. Dwanaście lekcji wysokiej sztuki magicznej” okładka.

 

Zobacz także:

„Zaklęcia ochronne. Jak pozbyć się negatywnej energii i odzyskać swoją moc” – czy warto?

Książki Wędrówka dusz – czy żyliśmy już wcześniej?

Dodaj komentarz