Robert Monroe to jedna z najbardziej fascynujących postaci literatury ezoterycznej. Uznawany za jednego pionierów opracować poświęconych tematyce Out Of Body Experience, Monroe stał się autorem kluczowym dla wszystkich tych, którzy szukają odpowiedzi na najbardziej fundamentalne pytania dotyczące miejsca człowieka w świecie, niewidzialnych sił oraz istnienia po śmierci.
Kim jest autor?
Robert Monroe zaczynał swoją karierę jako zwykły biznesmen żyjący i pracujący w amerykańskim stanie Virginia. Swoistą cezurą w życiu sławnego autora był moment, w którym zaczął on doświadczać niezwykłych i niewytłumaczalnych dla nauki stanów duszy.
Panorama twórczości Roberta Monroe jest nader szeroka. Autor podejmuje wszelkie kwestie żywo interesujące każdego obudzonego duchowo człowieka. Co bardzo ważne, pomimo świetnego przygotowania teoretycznego, Robert Monroe bynajmniej nie jest teoretykiem. W swoich książkach opisuje on stany, których doświadczał sam. Z początku były to jedynie wizje, w których obserwował swoje ciało z dystansu.
Z czasem autor, dzięki swojej wewnętrznej sile, zaczął świadomie opuszczać własną powłokę cielesną. Poskutkowało to szeregiem fascynujących podróży astralnych, podczas których Monroe bezpośrednio obcował z tajemniczymi siłami, odkrywał niezwykłe dymensje wszechświata oraz dowiedział się, co czeka nas po śmierci.
Robert Monroe jest ponadto założycielem prestiżowego Instytutu Monroea’, którego koronnym zadaniem jest gruntowne badanie doświadczeń eksterioryzacji. Monroe to także autor metody synchronizacji półkul mózgowych. Metoda ta znana jest pod mianem hemi-sync.
Twórczość Roberta Monroe
Swoje doświadczenia, świadectwa a także teorie Robert Monroe zamknął w trzech wspaniałych księgach, które stały się kamieniem milowym na drodze do zrozumienia, czym jest fenomen opuszczania przez duszę ciała.
Na trylogię dzieł autorstwa Monroe’a składają się „Podróże poza ciałem„, „Dalekie podróże„ oraz ostatnia część cyklu, czyli „Najdalsza podróż„.
Pierwsza z książek, a więc „Podróże poza ciałem” to przede wszystkim zapis niepokojących i niewytłumaczalnych doświadczeń, które stały się udziałem Roberta Monroe. W tym dziele autor nie prezentuje jeszcze gotowych koncepcji. Jest to raczej książka głęboko konfesyjna, traktująca w przeważającej mierze o doświadczeniach samego autora.
Druga część cyklu „Dalekie podróże” przynosi nie tylko zapis kolejnych doświadczeń, ale także szereg nader ciekawych hipotez oraz teorii. Autor przytacza tutaj dostępną wiedzę naukową, wskazując na to, że pomimo swoich ogromnych osiągnięć nauka nadal nie jest w stanie wyjaśnić wszystkich wymiarów rzeczywistości. „Dalekie podróże” to także wspaniała wędrówka w czasie. Razem z autorem cofamy się o setki lat wstecz i możemy obserwować rzeczy, które jak się wydawało, całkowicie już pogrążyły się w mroku dziejów.
I wreszcie trzecia a zarazem ostatnia część cyklu, czyli „Najdalsza podróż”. Jest to swoista synteza doświadczeń, przekonań i teorii wybitnego autora. Tym razem Robert Monroe przedstawia jednak już nie tylko swoje własne doświadczenia. To także fascynujący zapis życia innych ludzi, którzy, tak samo jak Monroe, przeżywali stany duszy, dla których dzisiejsza nauka nie znajduje wyjaśnienia. Jest to zarazem najbardziej filozoficzna spośród książek Roberta Monroe. Autor nie tylko dzieli się swoimi doświadczeniami, lecz także udziela czytelnikowi porad.
Czym jest strach i jak możemy go przezwyciężyć? Czy istnieje życie po śmierci? Jak połączyć się z geniuszem stworzenia i w jaki sposób takie połączenie odmieni naszą postawę wobec świata? Tego wszystkiego dowiemy się czytając „Najdalszą podróż”, ostatnie wielkie dzieło wybitnego amerykańskiego autora.
Zobacz także: