Starożytni Majowie. Kim byli i co po sobie pozostawili?

co zostawili po sobie majowie

Starożytni Majowie stanowili grupę ludów indiańskich zamieszkujących półwysep Jukatan, Gwatemalę, Belize i zachodnią część Hondurasu. Początki ich rozwiniętej cywilizacji sięgają 400 r. p.n.e. – 250 r. n.e. Rozwój cywilizacji Majów był bardzo spektakularny. W latach 250 – 400 n.e. wybudowali kilka miast-państw, które spełniały funkcje sakralne i administracyjne. Przyczynili się do postępu w architekturze monumentalnej. Przede wszystkim tworzyli wręcz całe zespoły monumentalnych budowli takich jak świątynie na wysokich piramidach schodkowych, pałace, tarasy, dziedzińce, a nawet kamienne boiska do gry w piłkę. Rozwinęli pismo hieroglificzne i dwudziestkowy system zapisu matematycznego. Niewątpliwie poprzez obserwacje astronomiczne i zastosowanie precyzyjnych systemów, do perfekcji opanowali precyzyjną rachubę czasu tworząc Kalendarz Majów.

Kalendarz Majów

Starożytni Majowie byli doskonałymi obserwatorami przyrody, planet oraz gwiazd. Bezsprzcznie czas traktowali zupełnie inaczej niż my dzisiaj. Uznawali go za czwarty wymiar rzeczywistości.

Byli twórcami najsłynniejszego, 260-dniowego kalendarza zwanego Tzolkinem, który stanowi ściśle uporządkowaną formułę, opartą na porządku matematyczno-astronomicznym i prawach cykliczności. Niewątpliwie jest w nim też pewna zawartość duchowa, ponieważ Majowie wierzyli, że każdy dzień ma swoją niepowtarzalną, specyficzną energię.Natomiast odpowiednia synchronizacja tej energii z życiem ludzkim miała dawać spełnienie.

Rok w Kalendarzu Majów trwa 260 dni, czyli tyle, ile trwa przeciętna ciąża i rozpoczyna się w dniu 26 lipca. Opiera się on na liczbach 13 i 20- podobnie jak w pozostałych kulturach pogańskich. Ich kalendarze również liczyły 13 miesięcy po 28 dni. I były zgodne z fazami cyklu kobiecego.

26 lipca ma też miejsce ważne i stałe zjawisko astronomiczne. Mianowicie Syriusz B w gwiazdozbiorze Psa znajduje się w bezpośredniej koniunkcji ze Słońcem i najjaśniejszą gwiazdą gromady Plejad, w gwiazdozbiorze Byka. Do Ziemi docierają promienie Syriusza, które pobudzają do życia i rozwoju całą przyrodę. Reasumując czas dla Majów stanowił czwarty wymiar. Określali oni nie tylko ilość czasu, ale także jego jakość. Ich kalendarz zawiera w sobie ogrom wiedzy z dziedziny: matematyki, astronomii, numerologii, run, a także astrologii.

Bezsprzecznie, w kulturze tej cywilizacji liczby 13 i 20 odgrywały szczególną rolę. Wiążą się one nie tylko z Kalendarzem Majów. Posiadają też ścisły związek z ich wierzeniami.


Cywilizacje prekolumbijskie. Ile ich było i kiedy istniały?


Mitologia Majów

Bogowie Majów posiadali wiele cech przypisywanych gwiazdom i planetom. Mitologia opierała się na powiązaniu wierzeń ze ściśle określonymi cyklami czasu. Reasumując Majowie czcili łącznie co najmniej 166 bogów. Niewątpliwie bogowie ci łączyli się dodatkowo w pary a nawet w triady. Bezsprzecznie każdy z tych bogów posiadał też pewne cechy ludzkie.Z pewnością najważniejszym z nich był Hunab Ku nazywany też Itzamnaaj lub Itzamna.I jako najważniejsze bóstwo uczestniczył w tworzeniu świata. Przedstawiany był jako starszy mężczyzna z bezzębnymi szczękami, zapadniętymi policzkami oraz wydatnym nosem. Jego żoną była Ix Chel, bogini Księżyca, opiekunka medycyny i porodów.

Reasumujac, do najważniejszych bogów zaliczano też:

  • bogini Wenus- Lahu Chan
  • Yum Caax – boga kurkuydzy  i urodzaju,
  • boga śmierci- Ah Pucha
  • Ixtab- bogini samobójców, boga deszczu- Chac,
  • boga kupców i wojny- Ek Chuah oraz Cizin- boga świata podziemnego.Bezsprzecznie swoje własne bóstwa opiekuńcze posiadał też każdy dzień, miesiąc i rok, a także zwierzęta, rośliny, góry itp. Bez wątpienia dobrzy bogowie zapewniali urodzaj i dobrobyt, zaś źli sprowadzali śmierć, katastrofy i zniszczenia.

Miasta Majów

Dzisiaj pozostałości po cywilizacji Majów porasta dżungla. Ukrywa ona ponad 60 tys. piramid, świątyń, pałaców i innych budynków połączonych ze sobą siecią dróg. Do najsłynniejszych należy między innymi Chichén Itzá. Znajduje się w nim Świątynia Kukulkana, stanowiąca kamienny kalendarz Majów. Godnym uwagi jest fakt,że prowadzi do niej  łącznie 365 schodków, czyli tyle, co dni w roku. Niesamowite jest również obserwatorium astronomiczne mieszczące się w wieży zwanej Ślimakiem, ponieważ powstało ono jeszcze w czasach, gdy Europejczycy wierzyli, że Słońce krąży wokół Ziemi.

Z kolei w Uxmal znajduje się Piramida Czarownika o wysokości ok. 35 metrów. Ponadto w mieście zostały wybudowane  inne fascynujące budowle takie jak Czworokąt Mniszek, Dom Żółwi czy Ołtarz Jaguarów.

Majowie żyli tysiące lat temu i byli jedną z najbardziej zaawansowanych cywilizacji świata Do dziś można podziwiać miejsca, które stworzyli.

Upadek ich cywilizacji do dziś owiany jest tajemnicą. Naukowcy nadal poszukają jego przyczyn.


Tajemnicze piramidy w Bośni


Dodaj komentarz