Tajemnica kryształowych czaszek. Czym są i skąd się wzięły?

sekrety kryształowych czaszek

Sprawa kryształowych czaszek od lat owiana jest tajemnicą. Pobudza wyobraźnie twórców filmowych, poszukiwaczy skarbów i łowców przygód. Lecz czym są i skąd się tak naprawdę wzięły te niezwykłe okazy?

Kryształowe czaszki to artefakty wykonane z kryształu kwarcu, ich forma przypomina ludzkie czaszki. Znaleziono czaszki różnej wielkości, niektóre wahały się w przedziale 2 do 4 cm, inne były naturalnej ludzkiej wielkości. Te niewielkie przewiercone były od góry i od dołu – najprawdopodobniej starożytni Aztekowie wykorzystywali je jak ozdobne korale noszone na szyi.

Za najbardziej niezwykłe uznaje się odnalezienie czaszki, wykonanej z idealnie wypolerowanego kwarcu – na krysztale nawet przy użyciu mikroskopu nie widać żadnego śladu obróbki. Cała czaszka została wykonana z jednego kawałka kryształu, łącznie z dolną szczęką. To naprawdę zadziwiające, bo wycięcie całej czaszki (a co więcej szczęki) z jednego kawałka kwarcu zdaje się być niemożliwe! Co więcej czaszka posiada cały system soczewek , pryzmatów i kanałów, które dają różne efekty optyczne. Jeden z badaczy stwierdził, że czaszka ma właściwości luminescencyjne i potrafi wytwarzać własne pole świetlne.

Skąd więc wzięły się te niezwykłe cuda?

Czas i miejsce powstania czaszek wciąż pozostaje zagadką. Trudno też jednoznacznie określić czas odkryć, bo wciąż pojawiały się nowe znaleziska. Pierwsze czaszki zaczęto odnajdywać już w połowie XIX w. na terenie Meksyku. Wedle doniesień w 1925 roku Anna, córka podróżnika Mitchella-Hedges’a pod gruzami starego ołtarza na terenie starożytnych Majów w Ameryce pd. odnalazła jedną z niesamowitych czaszek.  Znalezisko nazwano ,, czaszką przeznaczenia”. Wykonana została z idealnie czystego  bloku kwarcu z dodatkową ruchomą żuchwą. Ważyła 5kg i była niezwykle precyzyjna.

Zainteresowanie znaleziskami wykazał też handlarz zabytkami, który przez długi czas mieszkał w Meksyku. Już w 1875r. sprzedał on we Francji swoją kolekcję czaszek etnografowi Pinartowi, który po czasie  przekazał swoje zbiory muzeum. XX w. to czas gdy temat czaszek cieszył się niezwykłym powodzeniem, a świat co rusz przeżywał nowe znaleziska, o których na bieżąco informowała prasa . Jak się jednak później okazało, nie wszystkie zbiory były autentyczne. Wiele z nich było jedynie podróbkami wykonanymi na potrzeby kolekcjonerów.


Starożytni Majowe i pozostałości po ich cywilizacji


Czyżby czaszki miały jakieś osobliwe właściwości?

Wielu twierdzi, że czaszki mają w sobie niezwykłe moce, które wpływają na stan otoczenia. Niektórzy twierdzą, że po kontakcie ze znaleziskiem doświadczali dziwnych snów lub odczuwali inne nadzwyczajne objawy. Istnieją przekonania, że przedmioty te musiały stworzyć jakieś nadludzkie moce, gdyż ich forma jest w naszym rozumieniu doskonała. Cuda te wywołały niezliczoną ilość debat i dyskusji. Temat ten stał się również inspiracją dla filmografii. Najpopularniejszy film znajdziemy na liście twórcy Stevena Spielberga ,, Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki”. Dla ciekawych najznamienitsze artefakty umieszczono w British Museum.

Czy  kryształowe czaszki są jedynie archeologiczną nowinką wszechczasów, czy może dowodem działania sił nadprzyrodzonych? Osądźcie sami. Więcej informacji o tych fascynujących obiektach znajdziecie w książce „Kryształowe czaszki”.

Jedna odpowiedź

  1. jeden z myslacych 1 rok temu

Dodaj komentarz