Życie na Marsie – tajemnicze twarze na Marsie to ślady dawnej cywilizacji?

życie na marsie

Zdjęcie Twarzy na Marsie opublikowane przez NASA w 1976 roku wywołało prawdziwe szaleństwo. Twór geologiczny do złudzenia przypominał ludzką twarz. Późniejsze fotografie udowodniły, że była to tylko gra świateł oraz pareidolia – zdolność ludzkiego mózgu do poszukiwania znanych już kształtów. Dyskusje wokół możliwego życia na Marsie nigdy jednak nie ustały.

Teoria powstania twarzy na Marsie

Oficjalne oświadczenie NASA i publikowane później zdjęcia pokazują, że rzeźba marsjańskiej twarzy powstała w skutek niskich temperatur i erozji. Niektórzy są zdania, że twarz jest symbolem rozwiniętej cywilizacji, a późniejsze fotografie zostały sfałszowane. Pisarz Richard C. Hoagland  w swojej książce The Monuments of Mars wokół rzeźby dopatrywał się ruin wzniesionego przez obcych miasta.

Więcej zagadkowych fotografii

Galle to kolejna marsjańska twarz. Znajduje się w kraterze wulkanu i przypomina uśmiechniętą emotikonę. Została odkryta w 1999 roku. Ciekawsza jest fotografia przedstawiające formację skalną wyglądającą jak kobieta z 2007 roku. Zauważył ją łazik Spirit. Dużym zainteresowaniem cieszy się zdjęcie wykonane w 2014 roku. Skała do złudzenia przypomina ludzką kość udową.

NASA udostępniło kilka fotografii na których znajdują się skały wyglądające jak kask, klamka, skamieliny a nawet czaszka przypominająca nieco ludzką. W 2012 roku sonda zrobiła zdjęcie pierwszemu marsjańskiemu kwiatowi. Nie ma on jednak pochodzenia biologicznego. Planetolodzy mieli wiele wątpliwości, co do pochodzenia rośliny i nie są w stanie określić czym ona jest.


Misja na Marsa, czyli przed jakimi wyzwaniami stoi ludzkość


Ślady cywilizacji na Marsie

Naukowcy zgodnie stwierdzili, że na Czerwonej Planecie występowała kiedyś woda. Wspomniany wyżej Hoagland potwierdzał jej obecność przed oficjalnymi doniesieniami badaczy. Dzięki niej mimo trudnych warunków mogło się tam rozwinąć życie.  Niestety na razie nie ma na to naukowych dowodów. Część ludzi twierdzi jednak, że jest tam cywilizacja. Nie chce skontaktować się z Ziemią, albo nie może blokowana przez NASA albo inne agencje rządowe.

Wiele prób zbadania Marsa

Istnieje kilka teorii, które łączą wiele nieudanych prób badania planety z potencjalnie rozwiniętą cywilizacją. Marsem od lat interesuje się Rosja, Stany Zjednoczone oraz Japonia. Te państwa na badania przeznaczają dużą część budżetu. Mają też interdyscyplinarne zespoły mające do dyspozycji nowoczesny sprzęt.

Mimo wielu lat pracy sprzęt badawczy przeznaczony do ekspansji Marsa często ulegał zepsuciu już w fazie testów albo gdy tylko opuszczał orbitę ziemi. Samo badanie podłoża planety jest utrudnione ze względu na odległość i ukształtowanie terenu. Niektórzy twierdzą jednak, że to Marsjanie powodują uszkodzenia łazików i silników aby chronić swoją cywilizację.

Mars to planeta znajdująca się najbliżej Ziemi. Obecnie jest to, też jedyne miejsce naszego układu na którym ludzie mogli by funkcjonować. Nauka nie potwierdza istnienia tam cywilizacji ani żadnej formy życia – przynajmniej takiego, jakie funkcjonuje na Ziemi. Może, gdy ludziom w końcu uda się dotrzeć na Czerwoną Planetę pojawi się więcej informacji.


Pierwsze kolorowe zdjęcia Marsa i tajemniczy obiekt


Dodaj komentarz