Chińskie symbole szczęścia – smok, feniks i inne

Chińskie symbole szczęścia - smok, feniks i inne

W chińskiej kulturze szczególne znaczenie mają symbole – szczególnie chińskie symbole szczęścia. Te tradycyjne znaki towarzyszą Chińczykom w życiu codziennym. Pojawiają się m.in. na amuletach czy dekoracjach, ale również w powiedzeniach i sztuce. Ich źródła możemy dopatrywać się w myśleniu magicznym wynikającym z taoizmu. Jakie zatem symbole odnoszą się w kulturze chińskiej do szczęścia?

Kolory symbolizujące szczęście

W Chinach dużą wagę przywiązuje się do symboliki kolorów. Za ten szczęśliwy, ale jednocześnie symbolizujący odwagę i lojalność, uznaje się kolor czerwony. To właśnie ta barwa dominuje podczas uroczystości ślubnych oraz towarzyszy narodzinom dzieci. Noworodkom najczęściej zawiązuje się czerwony sznureczek z monetą, co ma na celu zapewnienie dziecku szczęścia i i pomyślności w życiu.

Ponadto, do chińskich symboli szczęścia możemy zaliczyć kolor żółty, który dawniej był zarezerwowany wyłącznie dla rodziny cesarskiej. Symbolizuje on władzę i bogactwo oraz moc. Z kolei fiolet jest kolorem mocy i mądrości.

Smok – najpopularniejszy chiński symbol szczęścia

Wizerunek chińskiego smoka znacznie odbiega od tego, który jest nam powszechnie znany. W naszej kulturze stworzenia te są przedstawiane jako skrzydlate,  zionące ogniem i groźnie wyglądające zwierzęta. Chińczycy utożsamiają smoka z dobrocią i szczęściem. W ich kulturze stworzenie to jest przedstawiane bez skrzydeł, często wśród fal i chmur jako władcę wód. Symbolizuje on płodność oraz urodzaj. Smok to w kulturze chińskiej także znak władzy cesarskiej oraz yang – męska zasada wszechświata w filozofii chińskiej.

Chińskie symbole szczęścia

Zobacz amulety i talizmany z chińskimi symbolami szczęścia »

Feniks

Kolejnym popularnym chińskim symbolem szczęścia jest feniks – stworzenie, które łączy w sobie cechy kilku ptaków. Charakteryzuje się pięcioma kolorami upierzenia oraz pięcioma częściami ciała, co ma symbolizować pięć cnót. Feniks traktowany głównie jako zwiastun pokoju. Kojarzy się go także z męską zasadą yang. Warto jednak zauważyć, że w połączeniu ze smokiem, traktowany jest jako żeński pierwiastek. Z kolei dwa feniksy mogą oznaczać parę małżeńską. Feniks to także symbol urody kobiecej a dawniej stanowił emblemat cesarzowej Chin.

Lew, tygrys i qilin

Qilin to tzw. chiński jednorożec, który jest przedstawiany jako czworonóg pokryty łuską z bujną grzywą, z której wyrasta zakręcony róg. Przez Chińczyków jest traktowany jako wcielenie łagodności. W Chinach powszechne jest nawet wierzenie, że qilin przemieszczał się nie dotykając kopytami trawy, aby jej nie niszczyć. Pojawienie się tego stworzenia zwiastuje narodziny wielkiego męża, sprawiedliwe rządy oraz narodziny syna, co w Chinach jest bardzo cenną zapowiedzią. Z kolei lew i tygrys to nie tylko chińskie symbole szczęścia, ale również symbole ochronne. Nic więc dziwnego, że ich wizerunki umieszcza się w świątyniach buddyjskich oraz w rezydencjach cesarskich, aby ich strzec i je ochraniać.

W kulturze chińskiej szczęśliwe znaczenie mają również rośliny. Jednym z najpowszechniejszych połączeń jest sosna, bambus oraz śliwa. Przedstawiane razem mają oznaczać nadejście nowego życia. Kolejne połączenie to brzoskwinia, granat i cytryna. Pierwsza roślina symbolizuje długie życie, granat to płodność, natomiast cytryna oznacza bogactwo.

Kultura chińska inspiruje nas już od dawna. Nic więc dziwnego, że coraz częściej decydujemy się na umieszczenie chińskich symboli szczęścia w swoich domach oraz na amuletach. Zanim jednak zaaranżujemy je w swoich wnętrzach czy codziennych stylizacjach, warto dokładnie zaznajomić się z ich znaczeniem.

 


Zobacz także:

Czerwona nić na nadgarstku. Po co się ją nosi?

W klasztorze Buddyjskim

Jedna odpowiedź

  1. Doris 3 lata temu

Dodaj komentarz