Wielu zwolenników magii a także litoterapii wierzy, że wszelkie kryształy mają dużą moc. Struktura kryształu, który jest kwarcem, daje swojemu właścicielowi pomoc energetyczną w negatywnych sytuacjach, zarówno tych spowodowanych pogorszeniem zdrowia, jak też tych, gdzie pewnie zdarzenia nie układają się po jego myśli.
Skąd się bierze kwarc różowy?
Kwarc tworzy zazwyczaj heksagonalne słupy. Jest on przezroczysty, czasem jednobarwny – wtedy mamy do czynienia z kryształem górskim. Wszelkie domieszki innych minerałów tworzą odmienne kolory. Takim jest np. kwarc różowy, który jednak rzadko występuje w postaci krystalicznej.
Jasnoróżowy, głęboko różowy i czerwono różowy kolor kwarcu bierze się z obecności w nim tytanu lub manganu. Obecność rutylu powoduje natomiast powstanie gwiaździstych smug, które nadają kwarcowi szczególnego wyglądu, tak cennego w jubilerstwie. Inny pożądany efekt to opalescencja lub efekt kociego oka. Odmiany ciemniejsze tworzą często zjawisko, w którym wiązka światła dzieli się na mniejsze wiązki o odmiennych barwach. Taki efekt również stanowi o wartości kamienia.
Kwarc różowy najliczniej występuje w Brazylii, USA, Japonii, Indiach, Madagaskarze, Francji, Szwajcarii i Rosji. W Polsce kwarc różowy spotykano w Górach Izerskich i Górach Sowich.
Kwarc różowy – jakie ma właściwości fizyczne?
Kamień ten – zaliczany do kamieni szlachetnych z rodziny kwarców (wzór chemiczny: SiO2 – dwutlenek krzemu) – jest twardy (twardość w skali Mohsa: 7), i niełupny, choć kruchy. Przybiera wszystkie odcienie koloru różowego, od głębokiej po bladoróżową. Ma przełam muszlowy, biała rysę i szklisty połysk. Tak, jak u wszystkich kamieni z rodziny kwarcu, cechuje się heksagonalnym układem krystalograficznym. W stanie surowym wykorzystywany do uzdatniania wody, która przejmuje jego właściwości. Pył kwarcu różowego używany jest też do produkcji kosmetyków, a w dawnych czasach robiono z niego miksturę na zmarszczki.
Właściwości magiczne kwarcu różowego – jak działa?
Kwarc różowy symbolizuje przede wszystkim miłość. Emituje wibracje bezwarunkowych, pozytywnych uczuć, uzdrowienia i ciepła. Wzmacnia w ludziach wrażliwość i empatię. Może dlatego szczególnie polecany jest tym, którzy zajmują się sztuką, np. muzykom, malarzom i pisarzom. Ten piękny, różowy kamień leczy złamane serca i łagodzi przykre wspomnienia z przeszłości. Jest kamieniem przebaczenia i wewnętrznego spokoju, albowiem uzdrawia stare negatywne emocje. Kwarc różowy pozwala również odbudować zaufanie i pomaga budować pozytywne relacje z ludźmi, zwłaszcza z tymi nowo poznanymi.
Uwalniając się od wszelkich negatywnych myśli, lepiej rozumiemy otaczający nas świat. Tym samym mamy lepszą łączność z naturą i z Wszechświatem. Przede wszystkim jednak z energii kamienia powinni czerpać wszyscy, którzy poszukują pięknej i bezwarunkowej miłości. Dlatego polecany jest singlom a także osobom przebywającym w nieudanych związkach. Kamień podnosi poczucie własnej wartości, daje wiedzę o tym, że aby kogoś prawdziwie kochać, trzeba najpierw pokochać i zaakceptować samego siebie.
Kwarc różowy położony pod poduszką, wyleczy nas z bezsenności i sprawi, że wkroczymy w nowy dzień wypoczęci i z ogromną porcją energii.
Kwarc różowy – wpływ na zdrowie
Kwarc różowy działa uzdrawiająco na ludzki organizm. Wspomaga serce i układ rozrodczy. Świetnie poprawia działanie układu krążenia, niweluje ospałość, łagodzi stres i nerwowość. Ogólnie kontakt z tym kamieniem zalecany jest osobom z obniżoną odpornością, czyli łatwo łapiącym wszelkie infekcje.
Biżuteria z kwarcem różowym
Kamień z powodu swej barwy jest szeroko stosowany w jubilerstwie. Szczególnym powodzeniem cieszą się odmiany o bardziej intensywnym kolorze. Dodatkowe efekty, takie jak inkluzje i efekt kociego oka tylko dodaje mu urody. Warto więc mieć i nosić bransoletę z koralikami z kwarcu różowego. Kamień nadaje się również na wisiorki i kolczyki. No ogół kojarzony jest z oprawą z białego metalu, najczęściej ze srebrem.
Zobacz także: