Oko Horusa. Skąd pochodzi i jakie jest jego znaczenie?

Znaczenie Oka Horusa

Oko Horusa, to egipski symbol, który pozostaje w użyciu do dziś. Jednak znaczenie oka Horusa nadal jest niezrozumiane i enigmatyczne. Czym cechuje się ten symbol i przed czym chroni? Czy ochrania przed negatywnymi energiami i złorzeczeniem, przywołując do osoby go noszącej pozytywne duchowe siły, czy też, zgodnie z powszechnymi wciąż wierzeniami można uznać, że oko Horusa, to symbol szatana? Artykuł ten rozwiewa mrok, który narósł wokół tego symbolu, pozostawiając wokół tego znaku tylko jasność i przejrzystość (bo z tego właśnie, z walki pomiędzy mrokiem a ciemnością, symbol ten się narodził).

Historia Oka Horusa

Horus był wg. mitologii egipskiej bogiem nieba. Jego oczy miały symbolizować Słońce i Księżyc. W czasie kiedy Horus przechadzał się wokół Ziemi, miał oświetlać jednym okiem daną część planety.

Egipskie religijne opowieści głoszą, że Horus stoczył walkę z Setem (historię tą szerzej można poznać, szukając mitów odnoszących się do bardziej znaczącego bóstwa, Ozyrysa). Horus był dla Seta bratankiem, niepożądanym, bo mogącym pomagać ojcu (Ozyrysowi) w walce o panowanie, której Set się podjął. W konflikcie tym to Set był uosobieniem sił obecnie rozumianych jako negatywne, wcieleniem pierwotnej zmysłowości i dzikości. Konflikt ten, jak i relacja Seta i Horusa są skomplikowane i pełne niejasności, nie zmienia to faktu, że podczas jednej z walk pomiędzy bóstwami, Horus traci oko (które potem przywraca mu bogini Hathor). Wzrok Horusa nie jest jednak już tak dobry, jak przed niefortunną walką. Jedno oko Horusa jest słabsze (świeci delikatnej, symbolizuje księżyc), drugie sprawniejsze (świeci jaśniej, symbolizując światło słońca). Do tej właśnie historii odnosi się symbol. W związku z historią dotyczącą odzyskania wzroku przez tego boga, symbol ten w najogólniejszym znaczeniu, kojarzy się z uzdrowieniem. Symbol nawiązuje do zdarzenia, które miało miejsce w opisach życia tego boga. Horus był egipskim bogiem nieba, uważanym za władcę księżyca i słońca. Już te elementy funkcjonowania ziemskiego świata skojarzono z symboliką oka, uważając, że słońce i księżyc to oczy wspomnianego boga, które przemieszczają się wokół ziemi, wszystko obserwując (wówczas inaczej niż obecnie rozumiano funkcjonowanie i ruch kosmicznego świata otaczającego Ziemię).

Znaczenie Oka Horusa

Oko Horusa przede wszystkim jest traktowane jako talizman ochronny. Odbija on wszelkie złe intencje, spojrzenia i słowa od swojego właściciela i kieruje je w stronę osoby, która je wypowiedziała. Dzięki temu posiadacz Oka Ra nie ulega negatywnym wpływom innych ludzi. Skojarzone z działaniem bogini Hathor uzdrowienie rozciąga się w tym przypadku na wszelkie pola i sfery życia, poszerzając swoje znaczenie. Oko Horusa chroni przed negatywnym wpływem innych ludzi w każdej możliwej kwestii, od zdrowotnych, po te związane z finansami. Poza tym symbol ten sprzyja każdemu, którzy, tak sprawnie jak Horus, chcą umieć odróżnić światło do ciemności (w sensie metaforycznym, w znaczeniu dobra i zła etycznego). Polecany jest także dla tych, którzy wierzą, że człowiek posiada wrodzone lub nabyte zdolności parapsychiczne i pragną je rozwijać, szczególnie zdolność jasnowidzenia. Znaczenie oka Horusa to także aktywność, siła, moc życiowa i zdolność do działania. Jeżeli chcemy obudzić w sobie niemal boską moc i energię do pokonywania codziennych przeszkód (z taką energią, z jaką Horus walczył z Setem), warto posiadać ten symbol, w postaci tatuażu (także zmywalnego), lub biżuterii.

Uzdrowiciele starożytnego Egiptu wierzyli w to, że Oko Horusa jest wstanie przyspieszyć leczenie wszelkiego rodzaju chorób i dolegliwości, a także pomóc w uśmierzeniu bólu. Dlatego bardzo często używali go w praktykach leczniczych, by chory jak najszybciej odzyskał pełnię sił witalnych. Ponadto starożytni umieszczali symbol w grobowcach. Miał on dawać zmarłemu możliwość spoglądania na to, co dzieje się w danej chwili na Ziemi. W połączeniu z symbolem nieskończoności Oko Horusa miało umożliwiać duszy ponowną inkarnację.

Egipcjanie znaleźli zastosowanie symbolu również w matematyce. Podzielili go na części, każda z nich była odpowiednim ułamkiem 1/32, 1/16, 1/8, 1/4 i 1/2. Umożliwiło im to precyzyjne odmierzanie towarów oraz preparatów leczniczych. Warto zauważyć, że starożytni przypisali każdemu fragmentowi jeden ze zmysłów. Pokazywało to, że aby żyć w pełni świadomie i szczęśliwie, należy korzystać z nich wszystkich.

Warto dodać, że Oko Ra jest uważane również za symbol świadomości i wszechwiedzy. Jego posiadacze mogą doznać oświecenia, dzięki czemu mają szansę przybliżyć się do swojej prawdziwej natury i podążać właściwą ścieżką życiową. Talizman pomaga w odnalezieniu właściwej ścieżki do świadomego i szczęśliwego życia.

Wybierając Oko Horusa w postaci biżuterii warto podkreślić w jakiś sposób boskie pochodzenie tego przedmiotu, dbając o to, by ozdoba wykonana była z kamienia szlachetnego, złota, bądź chociaż była w złotym lub srebrnym kolorze, podkreślającymi szlachetność tego znaku.

Amulet z Okiem Horusa

Amulety z Okiem Horusa »

Wpływ Oka Horusa na czakry

Jako że symbol wiązany jest z wszechwiedzą i świadomością, wielu ludzi używa go do pracy z czakrą trzeciego oka, która odpowiada za właściwy odbiór znaków, które daje nam wszechświat. Praca z Okiem Horusa ma pomóc w odblokowaniu tejże czakry, co prowadzi do przebudzenia. Dla wielu osób wiąże się to z ogromnym szokiem i nagłą, diametralną zmianą stylu życia.

Powiązania Oka Ra z szatanem

Symbol oka przewija się w większości kultur i religii. Zazwyczaj wiąże się on z dużą wiedzą, władzą i świadomością – stąd większość osób kojarzy Oko Horusa z talizmanem. Są jednak ludzie, którzy upatrują się jego związku z nieczystymi mocami i szatanem. Ich zdaniem przymrużone spojrzenie to znak, że diabeł chociaż nie ujawnia się raczej w ziemskim świecie, nieustannie spogląda na poczynania ludzi i ma kontrolę nad wszelkimi sprawami. Takie poglądy są jedynie spekulacjami sceptyków, ponieważ nie znaleziono  żadnych dowodów na to, by starożytni nadawali symbolowi jakiekolwiek powiązania z nieczystymi mocami, dlatego informacje na ten temat należy traktować z przymrużeniem oka.

Oko horusa – dlaczego uważane jest za symbol szatana? Oko Horusa rozumiane jest jako symbol szatana w pierwszej kolejności przez osoby, które po prostu zrażone są do wszelkiego rodzaju wiedzy, mającej swoje źródło w innych religiach, niż ta im znana, albo w ezoteryce, czy okultyzmie. Najczęściej przyczyną odrzucenia tego symbolu jest właśnie to – popadanie w stereotypowe myślenie, głoszące, że wiedza pochodząca z innych kultur, bądź co gorsza, wiedza ezoteryczna, są niczym ponad siedlisko odwiecznego zła.

Istnieje jednak jeszcze inna przyczyna tworzenia takich konotacji, pomiędzy okiem Horusa a szatanem. Oko Horusa jest rozumiane wówczas jako symbol poznania i władzy, a sięgając do tradycyjnych, religijnych czy filozoficznych teksów chrześcijańskich, to właśnie nadmierne pragnienie władzy, poznania i panowania sprowadziło szatana – wcześniej będącego dobrym, świetlistym, a nie upadłym aniołem – na drogę grzechu. Zdaniem osób popadających pod tę kategorię symbol ten może rozwijać w osobie te właśnie cechy, które potencjalnie prowadzą do występku, przeciwko temu, co prawdziwie boskie, zwłaszcza w chrześcijańskiej tradycji.

Należy pamiętać, że kwestia wierzeń jest kwestią subiektywną i nie pozostaje nic innego, jak samodzielnie, na własne wyczucie i intuicję osądzić, czy symbol ten nam odpowiada, czy też nie. Warto jednak posiłkować się przy tym wiedzą, a – jak można wywnioskować choćby z przytoczonych na początku artykułu religijnych mitów – źródłowo symbol ten nie miał negatywnego wydźwięku. Rozumienie więc oka Horusa jako symbolu szatana jest raczej efektem patrzenia na egipską kulturę poprzez współczesność, do tego stopnia, że to co współczesne, wypacza to, co było dawniej. Mimo wszystko należy jednak – nawet mając to na uwadze – podążać w kwestii doboru religijnych ozdób według własnego wyczucia.

Oko Horusa jest symbolem wywodzącym się z czasów starożytnego Egiptu. Już wtedy było ono taktowane jako talizman, który miał ochronić właściciela przed złymi intencjami innych osób. Takie znaczenie zachowało się do dzisiaj. W wielu sklepach ezoterycznych można kupić amulety z Okiem Ra. Popularne są również tatuaże z tym symbolem.


Zobacz także:

Pentagram i jego znaczenie

Chińskie symbole szczęścia – smok, feniks i inne

Dodaj komentarz